INSTYTUT HISTORII

Od ponad 40 lat jesteśmy głównym instytutem badawczym w regionie kształcącym kadry historyków. Specjalizujemy się w badaniach nad dziedzictwem historycznym i kulturowym Europy Środkowej i Polski, historii Górnego Śląska, mniejszości narodowych i etnicznych, historii XX wieku, historii stosunków sąsiedzkich Polski, dziejów społeczno-politycznych PRL. Nasi pracownicy służą pomocą i wspólnie ze studentami pogłębiają wiedzę na temat wydarzeń z przeszłości Polski i świata. Studenci doskonalą dzięki temu umiejętności analizy i interpretacji zjawisk oraz właściwego odbioru i czynnego uczestnictwa w kreowaniu dorobku kulturowego. Wybitni wykładowcy – z których większość może się szczycić stopniami naukowymi samodzielnych pracowników nauki – zachęcają studentów swoją bezpośrednią postawą do pogłębiania indywidualnych zainteresowań. Wyjątkowe jest także zaangażowanie naszych pracowników w organizacyjne sprawy wydziału – na przestrzeni lat we władzach dziekańskich WNS (wcześniej Wydziału Humanistycznego) zasiadali m.in.: H. Zieliński, J. Szydłowski, M.W. Wanatowicz, Zbigniew Kiereś, R. Kaczmarek, W. Kaczanowicz i K. Miroszewski. Prowadzimy studia w trybie i magisterskim na kierunku historia, oraz w trybie licencjackim na turystyce historycznej, doradztwie i infobrokerstwie historycznym. Wyjątek stanowią międzynarodowe środkowoeuropejskich studia historyczne – dwusemestralne prowadzone we współpracy z Katedrami Historii Uniwersytetów w Bańskiej Bystrzycy i Ostrawie.

 
Dyrektor Instytutu Historii:
prof. dr hab. Jerzy Sperka 
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 
Sekretariat Instytutu Historii
mgr Lidia Żalińska
pok. 122
Tel. 32 359 1314
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 
Zakłady w Instytucie Historii:
  • Zakład Historii Starożytnej;
  • Zakład Historii Średniowiecznej;
  • Zakład Historii Nowożytnej XVI-XVIII w.;
  • Zakład Historii Nowożytnej XIX w.;
  • Zakład Historii Najnowszej 1918 - 1945;
  • Zakład Historii Najnowszej po 1945;
  • Zakład Metodologii, Dydaktyki i Nauk Pomocniczych Historii;
  • Zakład Archiwistyki i Historii Śląska.
Pliki cookie ułatwiają świadczenie naszych usług. Korzystając z naszych usług, zgadzasz się, że używamy plików cookie.
Ok