List otwarty środowisk akademickich protestujących przeciw fali represji wywieranych na tureckich naukowców

Dwadzieścia organizacji, stowarzyszeń i konferencji rektorów podpisało list otwarty dotyczący sytuacji tureckich naukowców, którzy sygnowali petycję wzywającą do pokoju i krytykującą tureckie operacje wojskowe w południowo-wschodniej Turcji. W odpowiedzi na petycję doszło do zatrzymań przedstawicieli środowiska naukowego. Dochodzenia prowadzone są przeciwko ponad 1000 tureckich naukowców z 89 instytucji szkolnictwa wyższego na podstawie oskarżeń o „szerzenie propagandy terrorystycznej”, „podżeganie do nienawiści, przemocy i łamania prawa” oraz „oczernianie instytucji tureckich i Republiki Turcji”.

W liście otwartym międzynarodowe organizacje działające na rzecz szkolnictwa wyższego apelują o zaprzestanie represji wobec uczonych i respektowanie zasad wolności słowa i zrzeszania się. List poparły:

• Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich,
• German Rectors’ Conference,
• European University Association,
• Academic Cooperation Association,
• American Political Science Association,
• Association of International Education Administrators,
• Canadian Association of University Teachers,
• Committee of Concerned Scientists,
• European Association for International Education,
• Foundation for Refugee Students,
• International Council for Science’s Committee on Freedom and Responsibility in the conduct of Science,
• Magna Charta Observatory, • Mexican Association of International Education,
• Middle East Studies Association,
• National Tertiary Education Union, Australia,
• Norwegian Students’ and Academics’ International Assistance Fund,
• Royal Netherlands Academy of Arts and Sciences,
• Scholars at Risk Network,
• Scholars at Risk Norway Section,
• The New Zealand Tertiary Education Union Te Hautu Kahurangi o Aotearoa Incorporated.

List otwarty środowisk akademickich: „Joint public letter in support of Turkish higher education” (pdf)