Program Summer Work and Travel na WPiA!

Zapraszamy wszystkich Studentów na wyjątkowe spotkane z Konsulem Stanów Zjednoczonych Joelem Fitch, które odbędzie się 16 grudnia (poniedziałek) o godz. 11:30 (aula nr 8) na Wydziale Prawa i Administracji.

Joel Fitch jest wicekonsulem w Konsulacie Stanów Zjednoczonych w Krakowie. Przed przyjazdem do Polski pracował jako dyplomata w Konsulacie Generalnym USA w Sao Paulo w Brazylii, Ambasadzie USA w Brazylii oraz w Ambasadzie USA w Angoli.
Urodził się w Atlancie, jednak większość swojego życia spędził za granicą. Ukończył studia międzykulturowe na Indiana Wesleyan University. Mówi w języku polskim i portugalskim.

Konsul opowie o programie, wyjaśni kryteria oraz zasady ubiegania się oraz odpowie na pytania uczestników. Po wystąpieniu Konsula odbędzie się prezentacja przedstawiciela jednej z agencji - Camp Leaders. Reprezentant w swojej prezentacji będzie mógł opowiedzieć o kosztach wyjazdu, potrzebnych dokumentach i ostatecznym terminie składania podań.

Program Summer Work and Travel skierowany jest do studentów uniwersytetów i wyższych uczelni, którzy w czasie wakacyjnej przerwy mogą wyjechać do Stanów Zjednoczonych i pracować, a po skończonym kontrakcie mają 30 dni na podróżowanie po terenie Stanów Zjednoczonych.

Once Explorers, Always Explorers

  Śląski Festiwal Nauki Katowice oraz Uniwersytet Śląski w Katowicach zapraszają na wykład specjalny pt. „Once Explorers, Always Explorers”  który odbędzie się 12 grudnia 2019 o godz. 17.00 w Państwowej Szkole Muzycznej im. M. Karłowicza (ul. Teatralna 16, Katowice).

  Profesor Mark McCaughrean (Senior Advisor for Science & Exploration) przedstawi największe wyzwania związane ze współczesnymi badaniami Wszechświata, odsłoni sekrety najbardziej ambitnych misji kosmicznych oraz opowie historie ludzi, dzięki którym takie loty stają się możliwe.

  Wykład odbędzie się w języku angielskim, będzie możliwość skorzystania z tłumaczenia symultanicznego. Wystąpienie profesora poprzedzi krótki koncert pt. Muzyczne powitanie w wykonaniu uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej im. M. Karłowicza.

Formularz zgłoszeniowy będzie dostępny do 11 grudnia do godz. 9:00: https://www.formularze.us.edu.pl/form/index/1139.

Szkolenie z Zakresu Stalkingu

Szanowni Państwo,

  Możliwości komunikacyjne nowych mediów są wykorzystywane do usprawnienia wielu procesów związanych ze studiowaniem, jednak zdarzają się także przypadki rażących nadużyć. Zagadnienia bezpiecznego korzystania z sieci, jak również praw i obowiązków związanych z poszanowaniem godności osobistej stają się więc kwestią bardzo istotną z perspektywy harmonijnego współistnienia na uczelni studentów, wykładowców i pracowników administracji.

Zachęcamy studentów Wydziału Nauk Społecznych do uczestnictwa  w szkoleniu z zakresu stalkingu, które odbędzie się:

 • 11 grudnia 2019 r. w godz. 9:40 do 13:40 - ul. Bankowa 11, aula im. Kazimierza Popiołka
 • 12 grudnia 2019 r. w godz. 9:40 do 13:40 - ul. Grażyńskiego 53, aula im. prof. Józefa Pietera

Program szkolenia obejmuje:

 • wprowadzenie – czym jest stalking, skala zjawiska, kto należy do grupy ryzyka, profil sprawcy;
 • uporczywe nękanie w polskim kodeksie karnym – formy stalkingu, kiedy nękanie jest uporczywe, kiedy mamy do czynienia
  z naruszeniem prywatności i poczuciem zagrożenia;
 • dowody na uporczywe nękanie – na co zwrócić uwagę, jak je gromadzić,
  co przekazywać policji i prokuraturze, świadkowie;
 • postępowanie ze stalkerem – praktyczne porady dla ofiar;
 • postępowanie przygotowawcze – gdzie zgłosić nękanie, prawa pokrzywdzonych, praktyczne aspekty kontaktów z policją
  i prokuraturą.

Serdecznie zapraszamy!

Studenci Dzieciom

Czy czujecie już  ten przedświąteczny nastrój?

W okresie Bożego Narodzenia świat staje się inny...na kilka dni...

Tak niewiele trzeba: uśmiech, ciepło dłoni, gest, spojrzenie w oczy... trochę zapachu cynamonu i wanilii, koronkowa serwetka,
jakiś talerzyk z pomarańczą, światełka w domu i za oknem... kompot z suszu i pierniczki...

Czytając to pewnie uśmiechasz się sam do siebie, bardzo nas to cieszy 

Radość dziecka podczas rozpakowywania upominków to moment bezcenny. Wszystkie troski odchodzą w siną dal, a uśmiech,
który pojawił się na twarzy jest bezcenny.
W okresie od 4 -20 grudnia na Wydziale  Nauk Społecznych na korytarzach ( ul. Grażyńskiego 53,  ul. Bankowa 11) ustawimy kosze na podarunki dla dzieci. Jeśli chcesz dołączyć to akcji będzie nam niezmiernie miło. Nie możemy zbierać pieniędzy,
ale np. bony do drogerii (w wysokości min.20 zł), słodycze, przybory szkolne, książki,  gry planszowe (oczywiście tylko i wyłącznie nowe rzeczy!) na pewno ucieszą małych podopiecznych.

A 20 grudnia Usiołek ubrany w mikołajkową czapkę wraz z chętnymi wolontariuszami przekaże dary podopiecznym świetlicy środowiskowej Promyk i podopiecznym Programu Aktywności Lokalnej: „ Razem możemy więcej”.

Zadbajmy, żeby ten świat był choć na kilka dni przyjazny dla wszystkich, święta były wyjątkowe i niepowtarzalne, bo ten nastrój
jest najpiękniejszy na świecie:)))

Pliki cookie ułatwiają świadczenie naszych usług. Korzystając z naszych usług, zgadzasz się, że używamy plików cookie.
Ok